Szkoła Podstawowa im.28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Besiekierzu Rudnym

O szkole

Szkoła Podstawowa w Besiekierzu Rudnym

18 września 2010 r. w Szkole Podstawowej w Besiekierzu Rudnym odbyły się uroczystości związane z nadaniem jej imienia 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.

Uroczystość nadania imienia szkole połączona była z wystawą upamiętniającą dzieje poległych żołnierzy. Członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi udostępnili uczniom i gościom zgromadzone prywatne zbiory pamiątek i eksponatów z kampanii wrześniowej.

W dalszej części uroczystości rodzice przekazali ufundowany sztandar uczniom, którzy złożyli ślubowanie, że będą godnie reprezentować szkołę oraz zawsze będą wierni naszej ojczyźnie oraz ideom wolności, sprawiedliwości i przebaczenia. Przyrzekli kochać swoją ojczyznę, a pamięć o tych, którzy oddali za nią życie przekazywać następnym pokoleniom.

Uroczystość zakończył występ artystyczny uczniów i nauczycieli, który był żywą lekcją patriotyzmu.

Na uroczystości obecni byli: Dyrektor Wydziału Edukacji Wspierającej z Łódzkiego Kuratorium Oświaty 
Irena Przybyłek oraz Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz. Radę Gminy Zgierz reprezentowali radni wraz z przewodniczącą Barbarą Kaczmarek. Byli również dyrektorzy szkół, placówek opiekuńczych, placówek kultury, przedstawiciele policji i straży. Nie zabrakło emerytowanych dyrektorów, nauczycieli szkoły w Besiekierzu oraz wielu innych zaproszonych gości.

 

Historia Szkoły Podstawowej w Besiekierzu Rudnym

W wielu kronikach napisanych do 1930 roku nie ma żadnej wzmianki na temat Besiekierza Rudnego, mówiącej o tym, aby istniała tam szkoła podstawowa.

Miejscowa społeczność zrozumiała jednak potrzebę wybudowania szkoły, ponieważ to, że ludzie dążą do poszerzania swojej wiedzy, jest zjawiskiem naturalnym. W 1930 roku mieszkańcy własnymi siłami rozpoczęli budowę drewnianej szkoły.

Wielkim zaangażowaniem wykazali się: p. Olejniczak, p. Sędzicki, p. Milczarek i wielu innych. Po dwuletnim okresie budowy wspólny wysiłek społeczeństwa zaowocował. W 1932 roku szkoła zaczęła funkcjonować. Pierwszym kierownikiem szkoły został p. Dragon, który w początkowym okresie nauczania przyjął sześcioletni czas nauki. Po nim, aż do wybuchu II Wojny Światowej placówką kierował p. Dobrogoszcz.

W okresie okupacji budynek użytkowała Straż Graniczna. W tym czasie uległ zniszczeniu dach i środkowa sala lekcyjna. Po zakończeniu działań wojennych społeczeństwo samo usunęło zniszczenia i szkoła zaczęła ponownie pełnić swoją funkcję edukacyjną i wychowawczą.

Okres powojenny był trudny dla szkoły, różnice wiekowe uczniów i brak pomocy szkolnych, utrudniało młodzieży zdobywanie wiedzy. Szkołą w tym czasie kierowała p. Janina Witkowska. Duża liczba dzieci, brak placówek edukacyjnych w okolicznych wsiach oraz nieliczna kadra nauczycielska zmusiła szkołę w Besiekierzu Rudnym do pracy w systemie dwuzmianowym.

Od roku 1956 do 1972 kierowanie szkołą przejęła p. Maria Woźniakowska , a od 1972 funkcję dyrektora pełniła Zofia Zawierucha. Za długoletnie kierowanie szkołą w trudnych warunkach i ogromne zaangażowanie w wychowanie młodzieży, 1977 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i nagrodą Kuratora Oświaty w Łodzi.

Drewniany budynek szkoły liczył wtedy 45 lat, nadawał się do wielu remontów i napraw. W czasie zimy palno w piecach węglowych, których rury dymowe przechodziły przez ściany sal lekcyjnych do kominów usytuowanych w środkowej części szkoły oraz całkowity brak zaplecza sanitarnego i ciepłej wody utrudniał pracę nauczycielom, a uczniom naukę.

Mała liczba pomieszczeń w szkole oraz brak sali gimnastycznej, ciasnota i nieodpowiednie warunki do wypełniania czynności związanych z przygotowaniem do zajęć były wielokrotnie tematem na zebraniach w szkole.

Społeczeństwo po wielu debatach ustaliło, że budynek nowej szkoły powinien być usytuowany tuż za istniejącym już boiskiem szkolnym. W 1984 roku zawiązał się w Besiekierzu Rudnym Społeczny Komitet Budowy Szkoły, w którego skład weszli: przewodniczący p. Stanisław Florczak i członkowie: p. Andrzej Ignaczak, p. Maria Sędzicka i p. Kazimierz Świątkiewicz. Komitet ten miał za zadanie pozyskanie materiałów budowlanych i środków finansowych na budowę nowej szkoły. Władze Urzędu Gminy w Zgierzu z własnych środków utwardziło nawierzchnię drogi z Kęblin do Besiekierza Rudnego. Co ułatwiło dzieciom lepszy dostęp do placówki. Aby otrzymać odpowiednio wielki teren pod budowę szkoły w Biurze Rejentalnym w Zgierzu odbyło się scalenie prywatnych działek z terenem szkoły.Społeczny Komitet Budowy Szkoły zwrócił się z prośbą do Wydziału Oświaty w Urzędzie Gminy Zgierz o ustanowienie koordynatora całego przedsięwzięcia. Został nim Bogdan Kieszkowski. Całe zadanie zostało zgłoszone do władz wojewódzkich celem umieszczenia inwestycji w planie finansowym z budżetu centralnego. Dzięki pomocy p. Bogdana Kieszkowskiego, p. inż. architekt Stefania Stanisławska z Łódzkiego Biura Projektów dostosowała projekt szkoły do ilości dzieci, które miały się w niej uczyć i ilości nauczycieli , którzy mieli w niej pracować. Na wykonanie robót budowlanych ogłoszono przetarg. Budowy podjęło się Zgierskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. 

W październiku 1987 roku przystąpiono do wykonania fundamentów, a 21 listopada tegoż roku nastąpił uroczysty moment wmurowania aktu erekcyjnego. Marzenie o nowej szkole zaczęło się realizować.

Szkoła została zbudowana z wypalonej cegły, drewna, oraz niewielkiej ilości betonu. Prace budowlane zostały zakończone w ostatnich dniach sierpnia 1991 roku. Po czterech latach budowy- naukę w roku szkolnym 1991/1992 uczniowie rozpoczęli w nowym budynku. Pani dyrektor Zofia Zawierucha zakończyła pracę zawodową i odeszła na zasłużoną emeryturę. Stanowisko dyrektora szkoły objęła p. Marianna Serwa, która pełniła tę funkcję do 2001 roku. Do szkoły wówczas uczęszczało 92 uczniów klas I – VIII i 10 do klasy zerowej.

Szkoła w Besiekierzu to budynek jednopiętrowy z czterema dużymi klasami, salą audiowizualną, świetlicą, biblioteką, jadalnią i dużym zapleczem kuchennym. Niestety w projekcie budowy nie uwzględniono budowy sali gimnastycznej.

Przy organizacji szkoły ośmioklasowej należało dokonać kilku przeróbek. Zagospodarowano trzy pomieszczenia kuchenne: na szatnię do lekcji wychowania fizycznego, na bibliotekę i salę do języka angielskiego.

W roku 1996 z jeszcze jednego pomieszczenia kuchennego urządzono gabinet lekarski. Największą z sal – audiowizualną – przeznaczono na salę gimnastyczną. Dzięki zabiegom dyrektora placówki, w 1997 roku, z części korytarza na piętrze udało urządzić i wyposażyć salę komputerową.

W 1999 roku , a dokładnie pierwszego września w szkołach zaczęła obowiązywać nowa reforma edukacji. Głównym jej celem było: podniesienie poziomu edukacji społeczeństwa, wyrównanie szans edukacyjnych i poprawa jakości edukacji rozumianej jako integralny proces wychowania i kształcenia. 

Aby osiągnąć te cele trzeba było zacząć od wprowadzenia nowej reformy szkolnej. Edukacja szkolna przebiegała w trzech etapach, dwa etapy – szkoły podstawowej, każdy po trzy lata i trzeci etap – trzyletnie gimnazjum.

Każdy z wyżej wymienionych etapów dostosowany jest do określonego rozwoju dziecka. Było to duże wyzwanie dla ówczesnego dyrektora i kadry szkoły.

Obecnie dyrektorem placówki jest p. mgr inż. Elżbieta Sobczyńska – Kaźmierczak funkcję tę sprawuje od 2001 roku do chwili obecnej. Na dzień dzisiejszy w szkole uczy się 69 uczniów w siedmiu oddziałach.

Szkoła Podstawowa w Besiekierzu Rudnym funkcjonuje już ponad 70 lat. Zawsze stara się dobrze służyć tym, dla których została stworzona.

Dzieci z tej szkoły pochwalić się mogą wieloma wspaniałymi osiągnięciami zwłaszcza w dziedzinach sportowych.

 

Szkoła Podstawowa w Besiekierzu ma wiele atutów:

 

  • Miłą atmosferę wspomagającą intensywną pracę w placówce.

  • Mało liczne klasy umożliwiające indywidualne podejście do każdego ucznia oraz poczucie bezpieczeństwa.

  • Zajęcia profilaktyczne zapobiegające uzależnieniom.

  • Liczne wycieczki i zabawy w plenerze, dzięki czemu uczniowie mogą namacalnie poznawać otaczającą ich rzeczywistość.

  • Zapewniony dowóz (autobus szkolny).

  • Bardzo dobrze wyposażoną pracownię komputerową i multimedialną bibliotekę szkolną.

  • Położenie: zielony zakątek, z dala od zanieczyszczeń, zgiełku i hałasu .