ZIELONA SZKOŁA

Pełni wrażeń, zdobytej wiedzy i naładowani pozytywną energią wróciliśmy z Zielonej Szkoły w nasze szkolne mury. Pod opieką p. Bożeny Drewnowskiej i p. Marty Marszałek – Suskiej uczniowie spędzili aktywnie drugi tydzień czerwca na Zielonej Szkole w Stegnie. Ta nadmorska miejscowość położona na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską stwarza doskonałe warunki do przeprowadzenia zajęć krajoznawczych i przyrodniczych.
W drodze nad morze zatrzymaliśmy się, by zwiedzić Zamek w Malborku. Oprowadzający nas przewodnik w interesujący sposób przybliżył historię zamku krzyżackiego. Uczniowie mogli podziwiać również architekturę i dzieł sztuki z epoki średniowiecza. Po kolejnych kilku godzinach jazdy i przerwie na obiad dotarliśmy do Stegny, która powitała nas piękną pogodą. Wybraliśmy się na plażę, by przywitać się z morzem. Rozległe i malownicze tereny, czysta woda, pasma nadmorskich wydm to idealne miejsce dla warsztatów i zajęć profilaktycznych, które przeprowadziła w czasie pobytu p. Drewnowska. Uczniowie zwiedzili Stegnę oraz Krynicę Morską, poszerzając swoją wiedzą na temat regionu Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem jego walorów historycznych, kulturowych, turystycznych i rekreacyjnych. Nie samą nauką człowiek żyje, dlatego oprócz zdobywania wiedzy uczniowie zielonej szkoły uczestniczyli w grach i zabawach przeprowadzonych przez p. Marszałek – Suską. W specjalnej strefie uczniowie bezpiecznie mogli doskonalić swoją sprawność fizyczną na świeżym i bogatym w jod powietrzu jeżdżąc na rolkach i hulajnogach. Aktywność fizyczna pobudzała apetyt dzieci, który mogli zaspokoić w pobliskiej restauracji. Przesympatyczne panie kucharki serwowały nam smaczne i pełne wartości odżywczych obiady. Dla urozmaicenia posiłków oraz rozwijania umiejętności komunikacyjnych i integracyjnych zorganizowaliśmy również wspólne grillowanie. Dbając o profilaktykę zdrowotną dzieci, kształtując ich świadomą dyscyplinę i umiejętność współdziałania w zespole został zorganizowany konkurs na najczystszy pokój. Pani Marszałek – Suska skrupulatnie sprawdzała każdego dnia stan pokoi uczestników Zielonej Szkoły. Na zakończenie wyjazdu uczniowie zostali wynagrodzeni drobnymi upominkami za swoją rzetelną pracę.
W dniu wyjazdu smutni pożegnaliśmy morze, obiecując, że jeszcze tu wrócimy. W drodze powrotnej uczniowie mieli okazje przeprawić się promem na Wiśle między Świbnem a Mikoszewem oraz zobaczyć ujście Wisły do morza. W godzinach wieczornych powitaliśmy w pod szkołą stęsknionych rodziców i bogatsi o nowe doświadczenia rozjechaliśmy się do swoich domów.

Marta Marszałek-Suska